Biblioteka PK przedstawia: Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian. - Shereen El Feki

“Jeśli chcesz naprawdę poznać człowieka, zajrzyj do jego sypialni” - to motto inspirowało Shereen El Feki podczas jej kilkunastomiesięcznej podróży po krajach arabskich. Pytała kobiety od Casablanki po Al-Dauszę o ich zwyczaje seksualne w kawiarniach, mieszkaniach, na ulicach, a nawet w domach publicznych. Skupiając się głównie na Egipcie, przeprowadzała także wywiady z socjologami, lekarzami i przywódcami religijnymi. Do swojej roli była świetnie przygotowana: jest nie tylko dziennikarką (pracowała m.in. dla The Economist i telewizji Al Jazeera), ale także immunologiem i byłą komisarz ONZ zajmującą się kwestią HIV. Z pochodzenia pół-Arabka, wykształcona na zachodzie, przekonwertowała się na Islam. Nie bez przyczyny tytuł książki Sex and Citadel nawiązuje do hitu HBO Sex and the City. Jednak Shereen El Feki to nie Carrie Bradshaw, a Kair to nie Nowy Jork.

Seks i cytadela. Życie intymne w arabskim świecie przemian to obszerny reportaż, który zyskał uznanie czytelników na całym świecie. TED Talk z udziałem autorki w Internecie obejrzało ponad 1,5 mln użytkowników. El Feki nie odpytuje swoich rozmówców tylko by poznać ich zwyczaje seksualne, ale również tłumaczy społeczne zachowania przez soczewkę, jaką jest cielesność. W książce ryzykuje tezę, że jednym z głównych motorów napędzających Arabską Wiosnę była rosnąca frustracja seksualna młodych ludzi.

W krajach arabskich wciąż jedynym dozwolonym kontekstem dla seksu jest małżeństwo. Islam odgrywa dominującą rolę nie tylko w życiu publicznym, ale także intymnym. Ale tam gdzie nie sięga wzrok Allaha, grzechu nie ma, a Koran pozostawia szeroki margines dla interpretacji seksualnych nakazów, w zależności od okoliczności i potrzeb. Dlatego w książce El Feki przeczytamy historie kobiet, które pomimo posiadania potomstwa twierdziły, że są dziewicami (i miały na to medyczne certyfikaty!), a inne zawierały czasowe małżeństwa, żeby na seksie zarobić (pozostając w zgodzie z wiarą).

Reportaż nie składa się jednak wyłącznie z anegdot, a autorka odsłania wątki skrywane pod osłoną czadorów: przemoc domowa, seksualne nadużycia, honorowe zabójstwa, kobiece obrzezanie.

Seks w krajach arabskich to temat wstydliwy, tabu, związane w dodatku podwójnymi standardami dla kobiet i mężczyzn. Ale istnieją znane postacie w świecie arabskim, które kwestionują ten stan rzeczy. Jak na przykład Hiba Kutb, prowadząca talk-show o seksie Ważna rozmowa, emitowany w jednej z egipskich prywatnych telewizji. W burce na głowie, z kamienną twarzą porusza tematy takie jak seks oralny czy trema przed nocą poślubną. Albo Mahasin Sabir, założycielka stacji radiowej Rozwiedzione kobiety, która chce, by wizerunek rozwódki się zmienił. Jak mówi sama pisarka, Seks i Cytadela jest hołdem dla ich wysiłków i bazą, na której ludzie - szczególnie kobiety oraz młodzi- mogą poddawać w wątpliwość „mądrości” na temat życia seksualnego, podawane im na tacy codziennie przez rodzinę i muzułmańskich fundamentalistów.

Autor: Małgorzata Głouszek