Byliśmy na Narodowym Balecie Gruzji - Sukhishvili!

W swojej historii zespół wyruszył na ponad 300 tournee, 11 razy objechał 5 kontynentów, 90 krajów, odbył 13 000 koncertów, które łącznie widziało ponad 7,5 mln widzów. Występ zespołu został uznany “najlepszym show na Broadwayu”, w Australii za “ósmy cud świata”, zaś na najsłynniejszej scenie w mediolańskiej Lа Scali po koncercie kurtynę podnoszono 14 razy, czym był pobity rekord włoskiego tenora Enrico Caruso (podniesienie kurtyny 11 razy).„Gruzińscy artyści – sama doskonałość. To nawet nie taniec, to – lot. Sztorm na scenie”. Daily Mirror (Wielka Brytania)

„Dwie i pół godziny przelatują jak sekundy, nim zdążysz spostrzec, patrzysz z ogromną uwagą i zastanawiasz, czym zachwycasz się bardziej – muzyką, pięknymi kostiumami, sztuką czy niewiarygodną techniką tancerzy, bogatymi w tradycje Gruzji.” New York Post (USA)

Jak widać na podanych przykładach nie raz można było spotkać się w mediach z bardzo pozytywnymi relacjami na temat występów Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili. Imponujący dorobek artystyczny oraz kunszt i profesjonalizm jego tancerzy rozsławiły balet na cały świat. Jaka jest jednak historia jego powstania? Co chcieli przekazać nam jego założyciele w tak pięknych folkowych aranżacjach? Czy tańce mają jakiś przekaz? Zapraszamy do krótkiej recenzji Punktu Kultury z wystąpienia Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili w krakowskim Centrum Kongresowym ICE.

Narodowy Balet Gruzji - historia


Gruziński Balet Narodowy został założony w 1945 roku przez dwoje tancerzy i choreografów - małżeństwo Iliko Sukhishviliego i Nino Ramishvili, którzy po raz pierwszy spotkali się w latach dwudziestych minionego wieku, w tbiliskim Teatrze Opery i Baletu. Poza uczuciem połączyło ich nie tylko zamiłowanie do rodzimego folkloru, ale przede wszystkim marzenie o promocji gruzińskiej kultury poprzez taniec. Dzięki temu stworzyli autorską trupę artystyczną, początkowo składającą się zaledwie z 8 dziewczynek i 12 chłopców. Grupa ta była swoistym przedsięwzięciem w powojennej Gruzji i z czasem przekształciła się w unikalne show taneczne wykorzystujące tradycyjne gruzińskie tańce od wieków reprezentujące różne regiony kraju w oparciu o choreografie zaczerpnięte z baletu klasycznego oraz przy akompaniamencie muzyki tradycyjnej i współczesnej. Nie sposób nie zauważyć tej mieszanki stylów na występach baletu. Eksplozja kolorów i dźwięków oraz widowiskowe akrobacje na scenie, których można być świadkiem na polskim tournee 2017 wprost zapierają dech w piersiach. Odpowiedzialni są za to prawnukowie sławnej pary założycielskiej, Ilia i Nino Sukhishvili, którzy dziś kontynuują rodzinne przedsięwzięcie. Nino, dyrektorka generalna oraz producentka, projektuje i udoskonala stroje artystów będące wizytówką 12 regionów i 2 autonomicznych obszarów na terenie Gruzji. Ilia jest dyrektorem artystycznym całej grupy, którą obecnie reprezentuje orkiestra (fleciści, bębniarze, akordeoniści oraz gitarzyści) i tancerze (zarówno kobiety jak i mężczyźni). Łącznie ok. 500 osób!

Taniec


Tancerze obu płci wykonują trzy rodzaje tańców: solo, parami lub w grupie, często łącząc je w ramach tej samej choreografii. Mężczyźni, energicznie poruszają się na czubkach palców i jako jedyni na całym świecie robią to nie używając specjalnych butów baletowych. Ich ruchy są szybkie, zwinne i często przypominają akrobacje wojenne. Rola kobiet w balecie gruzińskim jest natomiast nieco inna. Tancerki wykonują ruchy podobne do tych, jakie można spotkać w balecie klasycznym, gdzie każdy gest odzwierciedla konkretną emocję. Są, więc bardziej statyczne, wręcz posągowe, co dodatkowo podkreśla sposób, w jaki się poruszają, dosłownie jakby ‘płynęły’ po scenie.W repertuarze zespołu znajduje się 28 różnych choreografii, przy czym jeden występ trwa 2 godziny, które oddzielone są 15 - minutową przerwą. Podczas każdej godziny można zobaczyć 8 układów tanecznych oraz jeden występ akustyczny, który ma miejsce w połowie przedstawienia.

Jak zostało już wspomniane poszczególne tańce różnią się od siebie pochodzeniem i tematyką.

Samaja (gruz. სამაია) to jeden z układów tanecznych wykonywany przez trzy, bogato odziane kobiety w koronach na głowie. Reprezentują osławioną, średniowieczną królową Tamarę, która jako jedyna kobieta w Gruzji uzyskała miano mepe, króla Gruzji (1184). Nazwa tańca, czyli samaja oznacza zaś ‘taniec trzech’. Trzech wcieleń królowej Tamary: jako młodej królewny, mądrej matki oraz potężnego króla.Inny taniec, którego zdjęcie mogliśmy zobaczyć na plakatach wydarzenia to khorumi (gruz. ხორუმი, dosłownie ‘taniec’). Jest to wojenny układ taneczny, który wywodzi się z Autonomicznej Republiki Adżarii (południowo-zachodnia Gruzja). Jego pochodzenie datowane jest na 2 tysiąclecie przed naszą erą. Khorumi wykształcił się na bazie tańców wykonywany przez myśliwych na cześć boga księżyca Szuszpy, oraz tych, które w późniejszym okresie sławiły boginię polowania o imieniu Dali. Dziś artyści baletu wykonują go podczas ważnych państwowych uroczystości takich jak dzień niepodległości (26 maja), gdyż jest odzwierciedleniem niepokonanej siły i odwagi, jaka drzemie w narodzie gruzińskim. Tradycyjnie khorumi składa się z 3 części: szukania miejsca na obóz dla wojska, bitwy 2 armii oraz celebrowania zwycięstwa jednej z nich. Tancerze noszą czarne ubrania przepasane czerwonym pasem oraz charakterystyczne, czerwone nakrycia głowy. Symbolizują odwagę i brawurę gruzińskich żołnierzy podczas bitwy.

Kolejny taniec, który mógł zapaść w pamięć osobom odwiedzającym naszą stronę na facebooku jest simdi (os. симд, хонгæ, gruz. სმიდი) - tradycyjny, osetyjski taniec weselny, który na sobotnim przedstawieniu baletu wykonało 12 par ustawionych początkowo w 4 rzędach. Znakiem rozpoznawczym simdi jest kontrast czerni i bieli w strojach tancerzy, ich długie rękawy zwane czokhas oraz harmonijne, symetryczne ruchy par, które wyglądają jak wzajemne lustrzane odbicia.Więcej na temat Narodowego Baletu Gruzji możecie dowiedzieć się tutaj, a o kolejnych występach w polskich miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku czy Lublinie tutaj.

Serdecznie zapraszamy na występy Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili nie tylko miłośników tematyki gruzińskiej, ale wszystkich sympatyków sztuki, muzyki, tańca i mody lub po prostu osoby szukające ciekawych doświadczeń. Jak powiedziała Nino Sukhishvili w wywiadzie dla Catherine Jewell z WIPO „Taniec to język, który opowiada o moim kraju, o Gruzji. Kiedy się go ogląda można poczuć prawdziwego ducha tej ziemi, jej historię, zwyczaje, tradycje…”.

tekst: Olga Sewiłło