Obejrzyj Projekt Polska!
Zanim Polska stała się nieco bardziej pewna siebie – ponad dekadę goniła tzw. Zachód, odnawiając infrastrukturę, reformując i poprawiając jakość życia, udowadniając zarówno sobie, jak i pozostałym krajom, że Polska to nie tylko bociany, pierogi, bigos i chłodna wódka. Nasi studenci zaczęli poznawać nowe kraje wyjeżdżając na Erasmusa, starsi wybywali za chlebem, a jeszcze inni z biletami tanich linii lotniczych szukali swojego mieszkania wynajętego przez Airbnb szykując się na zwiedzanie miast z przewodnikami w rękach. Jednocześnie Polska stała się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym zarówno pod względem turystycznym jak i ekonomicznym dla obcokrajowców. Kraków, Warszawa, czy inne większe, polskie miasta przyciągają coraz więcej przybyszy z innych państw – także tych, którzy zdecydowali się zostać tu na stałe. Wśród nich są studenci na wymianach, pracownicy dużych korporacji, osoby pragnące spełnić się artystycznie, a także ci, których do Polski przyciągnęła romantyczna miłość.

Według licznych badań CBOS Polacy myślą o sobie… nie najlepiej. Co więcej – uważają, że inni także o nich tak myślą. Polacy – piją, marudzą, są malkontentami i pesymistami. Charakteryzują się cwaniactwem, są zakompleksieni i nie myślimy w kategoriach dobra wspólnego.

Cóż, mimo że w reportażu „Angole” Ewy Winnickiej, część z mieszkańców Wysp Brytyjskich nadal uważa, że po polskich ulicach biegają niedźwiedzie, a naszym narodowym daniem są pieczone łabędzie – okazuje się, że podchodzimy do siebie znacznie bardziej krytycznie, niż mieszkający od kilku lat w Polsce obcokrajowcy.

Projekt Polska przedstawia obraz zarówno Polaków widzianych oczami przybyszy z Indii, Ukrainy, Gruzji i wielu innych państw z całego świata, jak i obraz samych przybyszy z perspektywy Polaków.

Dzięki fragmentom wielobarwnej mozaiki składającej na cykl filmów Projektu Polska dowiadujemy się o tym, że Polska jest czysta, zadbana, Polacy otwarci, chętni do pomocy, zabawni i… uwielbiają żurek. Keti z Gruzji nauczyła się od Polaków punktualności i tego, że uważamy Gruzinów za nadmiernie owłosionych, Juman z Korei Południowej zdecydował się przeprowadzić do Polski dla swojej dziewczyny, Den z Kazachstanu lubi Polskę za wolne, wychillowane tempo życia, a za najśmieszniejsze polskie słowa uznaje… „salon urody”.

Poznajcie bohaterów naszych krótkich reportaży! Zapraszamy do Projektu Polska!

Pierwszy odcinek już w tym tygodniu!