Książki NIEdzielą, czyli dlaczego czytanie nie zna granic...

Książki nie dzielą! To hasło tegorocznej edycji kampanii “Książki w Pudle”, którą Fundacja Punkt Kultury objęła w tym roku swoim patronatem.

Fundacja Zmiana już trzeci rok stara się, aby wszyscy mogli posiadać równy dostęp do książek, traktując je, jako najprostszy dostęp do kultury. Do działania zachęca mieszkańców z całej Polski, ale 28 czerwca zaprasza niepokornych i nie tylko na piknik zorganizowany wspólnie z projektem Plac Defilad i baremStudio.

Od 13:00 do 18:00 każdy, kto odwiedzi okolice Placu Defilad, będzie mógł wziąć udział w spotkaniach lub warsztatach związanych z książkami. Zależało nam na aktywnościach, które pokazują, że nie istnieją żadne obiektywne bariery, które przeszkadzają w dostępie do książek. Postanowiliśmy zaproponować kilka prostych elementów, które to udowodnią - mówi prezeska Fundacji Zmiana - Maria Dąbrowska - Majewska.

Dlatego w pierwszą niedzielę lata, podczas wydarzenia Książki NIEdzielą odbędą się m.in.: :

[13:00] Warsztaty stolarskie “Biblioteka DIY”, czyli jak samodzielnie zrobić prosty mebel na książki ze starych skrzynek, a potem zostawić go w najbardziej nieoczywistym miejscu i zapoczątkować społeczną bibliotekę! Kilka społecznych regałów pod hasłem rotaKSIĄŻKA stoi w mieście już od połowy maja. Czas zarazić innych tą inicjatywą!

[15:00] NIEdostępne książki - czy czytanie jest dla elit? Premiera filmu promującego kampanię społeczną “Książki w pudle” + dyskusja o dostępie do książek . O barierach, jakie maja potencjalni czytelnicy porozmawiamy, m.in. z Marią Dąbrowską [Fundacja Zmiana], Magdą Majewską [Krytyka Polityczna, Inicjatywa Warszawa Czyta], Joanną Piekarką [Biblioteka Narodowa], Inez Okulska [Legalna Kultura], Magdaleną Budzińską [Wydawnictwo Czarne], Krystyną Bratkowską (Wydawnictwo NISZA]

[16:00] Dyskusyjny Klub Książki z Szymonem Majewskim - ambasadorem kampanii “Książki w pudle”. Razem z autorem będziemy mogli porozmawiać o relacjach damsko-męskich, życiu, stereotypach, barierach, modach i trendach innych obserwacjach zawartych w zbiorze felietonów “Życie w pożyciu” [wyd.Zwierciadło.pl]

Przez cały dzień będzie można wymieniać się książkami, więc egzemplarze, które zalegają na domowych półkach mogą w końcu znaleźć nowych właścicieli. A na młodszych czytelników czekają warsztaty przygotowane na podstawie opowiadania ”Trzy życzenia” I.B. Singera. Miłośników niedzielnego relaksu organizatorki zachęcają do wytypowania swoich ulubionych piosenek z książek, których będzie można posłuchać w niedzielę 28 czerwca. Plebiscyt trwa na FB: https://www.facebook.com/events/1435295683460294.

Na Placu Defilad będą wystawione także specjalne kartony akcji “Książki w pudle”, w których będzie można zostawić książki dla osadzonych w zakładach karnych. Fundacja Zmiana do 2020 roku chciałaby zebrać milion książek. A wszystko to dlatego, że…... KSIĄŻKI NIE DZIELĄ!