Kromer Festival - 13-16 sierpnia 2015

KROMER FESTIVAL to nowy cykliczny festiwal muzyki dawnej z czytelnie ujętym w ramy epok programem od średniowiecza po klasycyzm. Pierwsza edycja Kromer Festival odbędzie się w dniach od 13 do 16 sierpnia 2015 w nazywanym „Polskim Carcassonne”, „Perłą Podkarpacia”, czy w końcu „Małym Krakowem” mieście Biecz. Za program festiwalu odpowiada szef Capelli Cracoviensis Jan Tomasz Adamus oraz twórca sukcesu takich marek jak Misteria Paschalia, Actus Humanus, Sacrum Profanum czy Opera Rara – Filip Berkowicz. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Na pierwszą edycję festiwalu zaproszenie przyjął legendarny włoski skrzypek Fabio Biondi, wybitny amerykański lutnista Paul O’Dette i francuski kontratenor Dominique Visse. W Bieczu wystąpią ponadto – szwajcarska formacja Ensemble Peregrina prowadzona przez Agnieszkę Budzińską-Bennett, belgijskie Oltremontano pod kierownictwem Wima Becu oraz Ars Cantus Tomasza Dobrzańskiego. Artystą rezydentem, który wykona aż trzy koncerty, będzie Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

Koncerty zaplanowano w unikatowych wnętrzach świeckich i sakralnych Miasta Biecz. Wydarzenie zbudowane zostało wokół postaci wybitnego bieczanina Marcina Kromera, a szczególnie eksponowane będą koncerty z repertuarem doby renesansu, a więc czasów działalności tego wielkiego humanisty. Dodatkowo zaplanowano działania edukacyjne mające na celu przybliżenie mieszkańcom, w szczególności dzieciom i młodzieży, informacji z zakresu historii muzyki i wiedzy o Marcinie Kromerze i jego czasach.

Kromer Festival ma szanse stać się wydarzeniem przyciągającym koneserów wykonawstwa najwyższej klasy, miłośników architektury i sztuki, przedstawicieli opiniotwórczych mediów, a w końcu turystów, rozsławiającym Biecz i wpływającym dodatnio na zwiększenie turystyki Miasta i Regionu.

Wszystkie koncerty są transmitowane lub retransmitowane przez Program 2 Polskiego Radia.

Więcej informacji na temat festiwalu oraz pełny program dostępny na stronie: www.kromerfestival.com